Komu zaleca się zabieg usunięcia tatuażu?
Upodobania estetyczne człowieka kształtują się przez całe życie, toteż z czasem tatuaż może po prostu przestać się podobać. Utrata kształtu czy nasycenia malunku spowodowane utratą jędrności skóry i blaknięciem tuszu także wpływa na jego odbiór. Poza tym, tatuaże przenoszą wspomnienia, które z różnych względów mogą być niepożądane.
Na zabieg usunięcia tatuażu można też zdecydować się ze względów zawodowych – mimo dużej liberalizacji, wiele firm nadal niechętnie patrzy na kandydatów pokrytych malunkami, szczególnie jeśli są liczne i/lub umiejscowione na głowie. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Jakich?
Usuwanie tatuażu przeciwwskazania:
- nowotwór,
- ciąża lub laktacja,
- uszkodzenie lub choroba skóry,
- nieregulowana cukrzyca i/lub nadciśnienie.
O tym, czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne dla konkretnego pacjenta, decyduje doświadczony lekarz podczas kwalifikacji przed zabiegiem. Wizytę rozpoczyna ocena skóry oraz wnikliwy wywiad, które mają na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Dopiero po tym można przystąpić do działania. Jak to się odbywa?
Ile trwa usunięcie tatuażu i jak przebiega krok po kroku?
Po kwalifikacji lekarskiej przychodzi czas na rozpoczęcie zabiegu, który polega na wysyłaniu mikroimpulsów świetlnych (laserowych) rozbijających pigment na mniejsze, łatwiejsze do wydalenia przez organizm cząsteczki. Laser pikosekundowy czy nanosekundowy są niezwykle precyzyjne, dzięki czemu tylko w niewielkim stopniu naruszają tkanki sąsiadujące z tatuażem.
Dla osób o dużej wrażliwości, obawiających się, jak bardzo boli usuwanie tatuażu, przewidziana jest możliwość znieczulenia miejsca zabiegowego za dodatkową opłatą. Jako że impulsy laserowe są delikatniejsze od igły, to każda osoba posiadająca tatuaż powinna jednak poradzić sobie z dyskomfortem podczas wizyty. O tym, ile trwa usunięcie tatuażu decyduje jego powierzchnia. Przy małych zajmuje to kilka minut, natomiast przy dużych wizyta może trwać nawet do kilkudziesięciu minut.
Należy mieć na uwadze, że dla osiągnięcia zadowalających efektów pojedynczy zabieg raczej nie wystarczy. O tym, ile sesji na usunięcie tatuażu potrzeba, decyduje głębokość i zagęszczenie barwnika. Na amatorskie trzeba przeznaczyć około 4-6 wizyt, natomiast na profesjonalne – od 8 do 10. Jak wygląda skóra po usuwaniu tatuażu, można zobaczyć na poniższych zdjęciach:
Co się dzieje z pigmentem po usuwaniu tatuażu?
Tusz utrzymuje się w skórze, bo jest go zbyt dużo i znajduje się za głęboko. Małe ciała obce, jak np. bakterie i wirusy, są eliminowane samoistnie przez makrofagi. Te umiejscowione płytko, np. zrogowaciały naskórek czy drzazgi, są wypychane lub złuszczane. Aby pozbyć się pigmentu wtłoczonego gęsto i głęboko w skórę, trzeba najpierw rozbić go na mniejsze cząstki, by organizm mógł go wydalić. Właśnie na tej zasadzie działa laserowe usuwanie tatuażu.
Plan zabiegowy jest ustalany indywidualnie, jednak minimalna przerwa pomiędzy jedną a drugą sesją wynosi 4 tygodnie. Jakich zasad należy przestrzegać po wyjściu z gabinetu, żeby zadbać o swoją skórę i przyspieszyć jej regenerację po zabiegu usuwania tatuażu?
Czego nie robić po usuwaniu tatuażu?
Chociaż laserowe usuwanie tatuażu jest nieinwazyjną metodą, to w miejscu zabiegowym może pojawić się zaczerwienienie, swędzenie i niewielkie strupki. W żadnym wypadku nie należy ich odrywać. Dobrze jest też założyć luźniejszą odzież, która pozwoli uniknąć dodatkowych podrażnień.
Skóra po zabiegu jest wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego należy solidnie chronić ją przed słońcem kremem z wysokim faktorem SPF oraz unikać solarium.
Pielęgnacja i higiena powinna obejmować stosowanie zaleconych kremów pielęgnacyjnych, pozbawionych alkoholu i innych substancji drażniących, jednak bezpośrednio po zabiegu odradza się długie moczenie i stosowanie jakichkolwiek innych środków na skórę. Intensywny trening, wizyta w saunie czy inne czynności nasilające pocenie także nie są wskazane.
Pod koniec wizyty każdy pacjent dostaje całą listę zaleceń pozabiegowych, których przestrzeganie przyspiesza rekonwalescencję i minimalizuje ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, takich jak np. przebarwienia czy odbarwienia skóry.
{zdaniem-lekarza|Laserowe usuwanie tatuażu to małoinwazyjny zabieg polegający na rozbiciu złogów pigmentu na mniejsze fragmenty, które są następnie wydalane przez organizm. W zależności od tego, jak głęboko i gęsto osadzony jest tusz, dla osiągnięcia zadowalających efektów potrzeba od 2 do 8 wizyt.}
Czy po usunięciu tatuażu można zrobić nowy?
Po całkowitym wygojeniu się skóry, na które warto poświęcić minimum 2 miesiące, można wykonać nowy malunek. To dobry sposób na zakrycie minimalnych prześwitów, które mogą pozostać po likwidacji tatuażu osadzonego głęboko i o dużej gęstości zabarwienia.
Serdecznie zapraszamy na wizytę do PerfectLift!