Kiedy należy usuwać zmiany skórne?
Laserowe lub plazmowe usuwanie znamion, brodawek, włókniaków i zmian skórnych jest zasadne, kiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą bowiem:
- powodować ból i dyskomfort, kiedy się je podrażnia ubraniem;
- uprzykrzać noszenie biżuterii – np. obrączki przy brodawkach na palcu;
- odbijać się na samoocenie – to częsty powód na usuwanie zmian skórnych na twarzy, najbardziej rzucających się w oczy;
- utrudniać zabiegi pielęgnacyjne ciała – przykładowo, golenie delikatnej skóry pach jest uciążliwe samo w sobie, a mając tam włókniaka, trzeba uważać jeszcze bardziej.
To tylko niektóre z przykładów, kiedy należy usuwać zmiany skórne. Nie ma sensu narażać się na dyskomfort fizyczny i psychiczny, jeśli PerfectLift oferuje aż dwie skuteczne metody na pozbycie się problemu – laser i plazmę. Komu są one wskazane, a komu nie?
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów laserowych i plazmowych?
Należy pamiętać, że każdy z zabiegów ma pewne przeciwwskazania, a w obu powtarza się:
- aktywny nowotwór,
- ciąża i/lub karmienie piersią,
- choroba autoimmunologiczna,
- aktywna infekcja w miejscu zabiegowym.
Dopiero kiedy upewnimy się, że wybrany zabieg jest bezpieczny dla danego pacjenta, możemy rozpocząć usuwanie zmian skórnych plazmą lub laserem. Na czym polega każda z tych metod?
Jak przebiega laserowe usuwanie zmian skórnych?
To precyzyjny i mało inwazyjny zabieg, wykorzystujący laser CO2. Jest on stosowany w eliminacji wielu różnych zmian skórnych, m.in. pieprzyków, włókniaków, czy brodawek. Impulsy świetlne mają na celu podgrzać i „odparować” mankament bez naruszenia sąsiadujących, zdrowych tkanek.
Przeciwwskazania do lasera
Laserowe usuwanie zmian skórnych odradza się osobom ze świeżą opalenizną, stosującym retinoidy oraz uczulonym na światło.
Zabieg krok po kroku
Po konsultacji z lekarzem, który dokonał wnikliwej oceny zmiany skórnej, następuje dezynfekcja i przygotowanie obszaru zabiegowego.
Następnie specjalista precyzyjnie kieruje wiązkę światła, a w miejscu mankamentu pojawia się niewielki strupek, który odpada po kilku dniach.
Zalecenia po zabiegu
Obszar poddany naświetleniu należy chronić przed słońcem i regularnie pielęgnować zgodnie z zaleceniami; pod żadnym pozorem nie wolno zrywać strupka powstałego po zabiegu!
Jak przebiega usuwanie zmian skórnych plazmą?
To zabieg działający na podobnej zasadzie co laserowe usuwanie zmian skórnych. Różnica polega na tym, że sublimacji dokonuje się za pomocą plazmy, a nie wiązki światła.
Przeciwwskazania do plazmy
Problemy z krzepliwością krwi czy niektóre choroby neurologiczne (np. epilepsja) mogą uniemożliwić usuwanie zmian skórnych plazmą.
Zabieg krok po kroku
Po fachowej ocenie zmiany trzeba przygotować obszar zabiegowy, tj. oczyścić i zdezynfekować skórę. Następnie lekarz nakierowuje urządzenie PlasmAge w precyzyjnie określone miejsce, by „odparować” zmianę skórną.
Zalecenia po zabiegu
Skórę poddaną zabiegowi należy pielęgnować wskazanymi środkami według otrzymanych zaleceń, a także chronić ją przed słońcem i delikatnie osuszać po myciu (nie trzeć szorstkim ręcznikiem). Nie wolno zdrapywać strupka, który pojawi się po zabiegu!
Na koniec warto dowiedzieć się, kto usuwa zmiany na skórze plazmą lub laserem oraz ile trwa każdy z zabiegów.
Kto usuwa zmiany na skórze i ile to trwa?
O tym, czy u konkretnego pacjenta usuwanie zmian skórnych na twarzy lub ciele jest bezpieczne i zasadne, decyduje specjalista laseroterapii lub lekarz medycyny estetycznej. To zależy od wybranej metody.
Chcąc pozbyć się pojedynczej brodawki, włókniaka czy innego znamienia, trzeba poświęcić około 30-40 minut. Tyle średnio trwa każdy z oferowanych zabiegów.
Jakie są zalecenia po zabiegu laserowym/plazmowym?
Po skończonej pracy specjalista wydaje listę zaleceń pozabiegowych. Zawiera ona następujące czynności w obszarze zabiegowym:
- unikanie wystawiania skóry na słońce przez około miesiąc,
- rezygnacja z jacuzzi, basenu i sauny na minimum 2 dni,
- unikanie peelingów i pocierania skóry (np. ręcznikiem),
- odstawienie kosmetyków na bazie alkoholu,
- pielęgnacja według otrzymanych zaleceń.
Czas gojenia zależy m.in. od głębokości i wielkości znamienia. Trwa od kilku dni do nawet miesiąca. Przestrzeganie powyższy zaleceń umożliwia pacjentowi przyspieszoną rekonwalescencję i najbardziej spektakularne efekty.
Serdecznie zapraszamy na wizytę w naszej klinice!
FAQ - często zadawane pytania
Jak usunąć zmiany na skórze?
W usuwaniu zmian skórnych w PerfectLift wykorzystuje się urządzenie plazmowe lub laserowe. Doświadczony personel doradza pacjentowi w wyborze metody.
Jakie zmiany można usunąć laserem?
Za pomocą lasera można pozbyć się m.in. pieprzyków, włókniaków, czy brodawek. To skuteczny zabieg o niewielkiej inwazyjności.
Czy usuwać zmiany na skórze?
Zmiany skórne mogą powodować dyskomfort psychiczny i fizyczny, np. zaczepiać się o biżuterię czy części garderoby. Jeśli utrudniają codzienne funkcjonowanie albo odbijają się na samoocenie, warto poddać się zabiegowi ich usuwania.
Co po usunięciu zmiany skórnej?
Po usunięciu zmiany skórnej laserem lub plazmą należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry, chronienie jej przed słońcem oraz odstawienie peelingów i drażniących kosmetyków. Przez minimum 2 dni należy powstrzymać się od korzystania z basenu, jacuzzi czy sauny.