Co to jest biostymulator tkankowy i komu jest zalecany?
Biostymulator tkankowy to substancja wykorzystywana w medycynie estetycznej w celu pobudzenia naturalnych procesów odnowy skóry, tj. produkcji kolagenu i elastyny. Są one odpowiedzialne za nawilżenie (wiązanie wody) oraz odpowiednie napięcie i jędrność, więc ich rola w utrzymaniu zdrowego i młodego wyglądu jest kluczowa.
Klinika PerfectLift oferuje różne biostymulatory tkankowe, takie jak Nucleofill, Vitaran, tropokolagen GUNA i fibryna bogatopłytkowa. Szeroka gama preparatów umożliwia wybór tego, który jest najbardziej dostosowany do potrzeb i oczekiwań konkretnego pacjenta. Komu zaleca się, a komu odradza poszczególne preparaty?
Zmarszczki mimiczne, nierównomierny koloryt oraz sucha, wiotka i pozbawiona napięcia skóra wizualnie dodają lat i odbierają pewność siebie. Biostymulatory tkankowe to remedium dla osób zmagających się z tymi problemami. Przykładowo, Nucleofill pod oczy może pomóc w eliminacji kurzych łapek i nieestetycznych cieni, a fibryna bogatopłytkowa zastosowana na okolicę nosa i ust pozwala wygładzić zmarszczki palacza czy bruzdy nosowo-wargowe.
Jakie są przeciwwskazania do biostymulatorów?
Kiedy wiadomo już, co to jest biostymulator i dla kogo jest skierowany, warto przejść do pierwszego etapu wizyty, jakim jest kwalifikacja lekarska. Podczas niej wybiera się odpowiedni preparat oraz dokonuje oględzin obszaru zabiegowego. Ma to na celu przede wszystkim wykluczenie przeciwwskazań, do których zalicza się:
- choroba krwi,
- ciąża i/lub karmienie piersią,
- uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu,
- aktywny nowotwór czy choroba autoimmunologiczna,
- aktywna infekcja/choroba skóry w miejscu zabiegowym.
Przeciwwskazania na pożądany biostymulator pod oczy nie oznacza konieczności rezygnacji z młodzieńczego spojrzenia. Mezoterapia na nieestetyczne worki (Eyebag Solution) albo cienie (Dark Circle Solution) wykorzystuje innowacyjne preparaty na bazie peptydów biomimetycznych. Na głębsze zmarszczki można zastosować wypełniacze, np. na bazie kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w organizmie człowieka.
To tylko wybrane przykłady alternatyw – w przypadku wszelkich przeciwwskazań do preparatów stymulujących specjalista doradza, jaki inny zabieg można wykonać w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Jeśli jednak podczas konsultacji nie stwierdzi się ryzyka, można bezpiecznie podać biostymulatory tkankowe. Jak to się odbywa?
Jak wygląda zabieg biostymulatorem krok po kroku?
Jak już wspomniano, wizytę rozpoczyna specjalistyczna kwalifikacja i opracowanie indywidualnego planu zabiegowego. Następnie potrzebne jest przygotowanie, a więc oczyszczenie, dezynfekcja i ewentualne znieczulenie skóry, po którym należy odczekać 30 minut.
Kolejny krok to aplikacja preparatu. Biostymulator pod oczy, w okolice ust, na bruzdy nosowo-wargowe czy na policzki jest podawany za pomocą cieniutkiej igły lub kaniuli. Trwa to od 15 do 30 minut.
{zdaniem-lekarza|O ile biostymulatory tkankowe, takie jak Nucleofill Gouri, Vitaran czy Tropokologen są gotowe do podania, o tyle fibryna bogatopłytkowa jest pozyskiwana z krwi pacjenta, a więc najpierw trzeba ją pobrać i odwirować, by móc pozyskać cenną substancję aplikowaną pod skórę wymagającą odmłodzenia.}
O tym, jak działają i czym różnią się poszczególne biostymulatory tkankowe, można dowiedzieć się z dalszej części artykułu.
Ogromną zaletą preparatu jest to, że efekty fibryny pod oczy, na policzki czy w okolice ust i nosa można uzyskać bez obaw o reakcje alergiczne – preparat pozyskiwany jest z krwi pacjenta, na którą nie da się mieć uczulenia.
Fibryna bogatopłytkowa jest wykorzystywana zarówno profilaktycznie, u osób chcących zapobiegać powstawaniu zmarszczek, jak i u pacjentów z cerą dojrzałą, z większymi lub mniejszymi bruzdami, przebarwieniami czy zwiotczeniami skóry. Plan zabiegowy obejmuje średnio 3-5 sesji w odstępach wynoszących 3-4 tygodnie.
Jeśli chodzi o obszary zabiegowe, efekty fibryny pod oczy i na kurze łapki oraz w okolice ust (na zmarszczkę palacza czy marionetki) są wybierane najczęściej. Istnieje jednak możliwość zastosowania preparatu na poprawę kolorytu twarzy, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz ogólnej rewitalizacji.
To biostymulator tkankowy na bazie najmniejszego elementu kolagenu, czyli substancji naturalnie występującej w skórze człowieka, odpowiadającej za wiązanie wody, a co za tym idzie – utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i sprężystości.
Tropokolagen GUNA świetnie sprawdzi się w profilaktyce lub odwracaniu widocznych oznak fotostarzenia się i utraty napięcia skóry. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów stosuje się średnio 6-10 zabiegów (w zależności od rodzaju i zaawansowania problemu) w 1-2 tygodniowych odstępach.
Nucleofill
Efekty Nucleofillu, czyli biostymulacja naturalnej produkcji kolagenu i elastyny, nawilżenie oraz antyoksydacja (usunięcie nadmiaru wolnych rodników) są naprawdę spektakularne. Dzięki trzykierunkowemu działaniu, ten przezroczysty preparat w formie żelu widocznie poprawia wygląd i kondycję skóry, eliminując zmarszczki i drobne blizny (np. potrądzikowe), odmładzając i nawilżając skórę.
Plan zabiegowy jest ustalany dla każdego pacjenta indywidualnie, jednak warto wiedzieć, że średnio potrzeba 4 sesji zaplanowanych z 4-tygodniowymi odstępami, żeby uzyskać najlepsze efekty Nucleofillu.
Vitaran
Ostatni biostymulator tkankowy na bazie polinukleotydu sodu o stężeniu 20 mg/ml stosuje się dla uzyskania widocznego efektu odmłodzenia. Vitaran pod oczy, w okolice ust i nosa czy na policzki nie tylko pobudza naturalne procesy odnowy, ale także poprawia koloryt skóry i uaktywnia produkcję nowych mikronaczyń krwionośnych.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i w tym przypadku zaleca się przejście pełnej serii (zazwyczaj od 3 do 5) zabiegów, które są planowane z odstępami wynoszącymi od 2 do 4 tygodni.
Co wolno, a czego nie wolno po biostymulatorach?
O tym, jakie efekty dadzą biostymulatory tkankowe oraz jak długo będą goiły się punkty nakłuć, decyduje nie tylko wybór kliniki, ale także stosunek do zaleceń pozabiegowych. Wyróżnia się wśród nich:
- stosowanie wskazanych środków pielęgnacyjnych według zaleceń;
- rezygnacja opalania i solarium przez około tydzień po wizycie;
- unikanie sauny, basenów publicznych i intensywnych treningów przez około 2 dni po zabiegu;
- odpowiednie nawodnienie (minimum 1,5l wody) i unikanie alkoholu czy kawy o działaniu odwadniającym w dniu zabiegu.
Chcąc, by Nucleofill pod oczy widocznie odmłodził spojrzenie, fibryna skutecznie wyeliminowała zmarszczki, tropokolagen nawilżył i poprawił jędrność skóry, a Vitaran poprawił jej koloryt, warto wybrać profesjonalną klinikę, jaką jest PerfectLift.
Zważając na to, że pacjent także ma duży wpływ na efekty biostymulatora, warto przestrzegać zaleceń pozabiegowych otrzymanych pod koniec wizyty. Trzeba mieć na uwadze, że delikatny obrzęk czy siniak w miejscach iniekcji to nie są obawy do niepokoju – chociaż mogą się pojawić, to nie utrudniają codziennego funkcjonowania i ustępują samoistnie.
Jeśli chodzi o skuteczne pobudzenie naturalnych procesów odnowy skóry, biostymulatory tkankowe nie mają sobie równych. Przyjdź do PerfectLift, by wybrać najlepszy preparat dla siebie i cieszyć się efektem odmłodzonej, promiennej skóry. Serdecznie zapraszamy!