Co daje operacja opadającej powieki i kiedy jest zalecana?
Chirurgiczna korekta powiek, zwana także blefaroplastyką, jest wykonywana nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. W skrajnych przypadkach nadmiar skóry wokół oczu zwęża bowiem pole widzenia – poszerzenie go dzięki wycięciu fałdek za pomocą skalpela ułatwia codzienne czynności, takie jak czytanie, szycie czy prowadzenie pojazdów.
Główną korzyścią zabiegu jest jednak poprawa wyglądu i pozbycie się zmęczonego wyrazu twarzy. Operacja plastyczna opadających powiek „odświeża” spojrzenie, dając widoczny efekt odmłodzenia. Wykonanie idealnego makijażu jest wówczas znacznie łatwiejsze – zaaplikowane cienie czy eyeliner nie giną bowiem pod nieestetycznym nawisem skórnym.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu plastyki powiek?
Jak każdy zabieg, operacja opadającej powieki ma pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające wykonanie zabiegu. Są to:
- aktywny nowotwór,
- ciąża i/lub okres laktacji,
- stan zapalny skóry powiek lub choroba oczu (np. jaskra),
- niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca, nadciśnienie),
- skłonność do powstawania bliznowców, zaburzenia krzepliwości i gojenia się ran.
Blefaroplastyka plazmowa jest alternatywą dla osób obawiających się powstawania blizn. Urządzenie PlasmAge „odparowuje” bowiem nadmiar skóry, dzięki czemu nie trzeba nacinać jej skalpelem (szczegóły w odnośniku).
Aby plastyka chirurgiczna powiek górnych i/lub dolnych przebiegła pomyślnie i bezpiecznie, warto szczerze i wyczerpująco odpowiadać na pytania podczas kwalifikacji oraz przestrzegać zaleceń przedzabiegowych. Obejmują one m.in. rezygnację z alkoholu oraz leków wpływających na krzepliwość krwi (np. aspiryny) na kilka dni przed wizytą.
Nawet najbardziej wykwalifikowany lekarz nie jest bowiem w stanie zapewnić oczekiwanych efektów, jeśli zostanie okłamany podczas wywiadu, a pacjent zaniedba otrzymane wytyczne.
Jak przebiega operacja plastyczna opadających powiek?
Po kwalifikacji można rozpocząć przygotowanie obszaru zabiegowego, a więc jego oczyszczenie, zdezynfekowanie i znieczulenie.
Borykasz się z problemem opadającej powieki?
Chirurgiczna korekta jest dla Ciebie!
Wystarczy jeden zabieg, by na dobre pozbyć się nieestetycznego nawisu nad okiem.
Chirurgiczna blefaroplastyka polepsza nie tylko wygląd, ale i pole widzenia.
Cięcia skalpelem są ukrywane w naturalnych zagięciach, by ewentualne ślady nie były widoczne.
Doświadczony lekarz. Bezpieczny zabieg. Indywidualne podejście.
Następnie lekarz wykorzystuje skalpel do usunięcia nadmiaru skóry, tłuszczu, a w niektórych przypadkach także do korekty zbyt rozciągniętych mięśni. Nacięcia są ukrywane w naturalnych zagięciach, aby zminimalizować ich widoczność.
Po wszystkim ranki zostają zamknięte drobniutkimi szwami, które zdejmuje się po kilku dniach, kiedy skóra się wygoi. Cały zabieg trwa około godziny.
{zdaniem-lekarza|Ślad po cięciu wykonany podczas zabiegu jest skutecznie ukrywany. Plastyka chirurgiczna powiek górnych polega „schowaniu” nacięcia w fałdzie nadtarczkowym, natomiast w przypadku powieki dolnej – w naturalnej zmarszczce przebiegającej poniżej linii rzęs.}
Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim, pacjent otrzymuje listę zaleceń, których przestrzeganie zapewnia prawidłowe gojenie się ran i minimalizuje ryzyko powikłań.
Jakie są zalecenia po blefaroplastyce?
Niewielka opuchlizna i zaczerwienienie obszaru zabiegowego to normalna reakcja organizmu na nacięcie skóry, a więc nie jest powodem do niepokoju. Aby chirurgiczna korekta powiek dała satysfakcjonujące rezultaty i nie doprowadziła do powikłań, takich jak np. zakażenie rany pooperacyjnej, warto przestrzegać następujących zaleceń:
- zrezygnuj z używania soczewek przez minimum 7 dni,
- stosuj zimne okłady i ewentualne leki według zaleceń lekarza,
- unikaj pocierania oczu i staraj się spać na wznak przez pierwszy tydzień,
- unikaj intensywnych treningów, sauny, basenu i solarium przez kilka pierwszych tygodni,
- stosuj okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy przed promieniowaniem UV przez kilka pierwszych tygodni.
Jako że operacja opadającej powieki kończy się zaszyciem ranek, to 5-10 dni po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, podczas której dokonuje się oceny procesu gojenia i ewentualnie zdejmuje szwy.
Dużą zaletą zabiegu jest to, że jest on jednorazowy i pozwala na dobre pozbyć się nadmiaru skóry zakrywającej oko. Aby zapisać się na wizytę, wystarczy kliknąć w któryś z przycisków „Umów się na zabieg” widniejący na stronie i skorzystać z wygodnego i intuicyjnego systemu rejestracji.
Serdecznie zapraszamy!