Co to jest botoks i jakie ma właściwości?
Co to jest botoks: toksyna botulinowa to substancja wytwarzana przez Clostridium botulinum, czyli laseczki jadu kiełbasianego – dokładnie te same, które powodują poważne zatrucia pokarmowe! Po raz pierwszy (w 1895 r.) wyizolował je belgijski bakteriolog Émile van Ermengem. Jego odkrycie stało się obiektem badań wielu naukowców.
Czy botoks jest bezpieczny: w latach 60. XX wieku amerykański okulista Alan B. Scott i jego zespół dostrzegł leczniczy potencjał trucizny – wykorzystano ją do leczenia zeza. Swój produkt nazwał Oculinum, który z czasem był udoskonalany i ostatecznie zyskał funkcjonującą do dziś nazwę Botox (w Polsce: botoks). W rękach wykwalifikowanego lekarza jest nie tylko bezpieczny, ale potrafi także
Jak działa botoks: popularność i zainteresowanie w świecie nauki zyskał dzięki swoim rozluźniającym właściwościom – toksyna blokuje przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni, powodując ich rozkurczenie. Dzięki temu ma szerokie spektrum zastosowań, m.in. w medycynie estetycznej.
Botox miejsca wstrzyknięć – jakie są zastosowania w medycynie estetycznej?
Naturalne procesy starzenia skutkują powstawaniem zmarszczek i utratą elastyczności skóry. Jednym z rozwiązań proponowanych przez medycynę estetyczną są właśnie iniekcje (zastrzyki) z botoksu. Można je wykorzystywać na dwa sposoby:
- profilaktycznie – rozluźniać problematyczne mięśnie twarzy i zapobiegać powstawaniu zmarszczek związanych z nadmierną mimiką;
- naprawczo – aplikować botoks na twarz tam, gdzie powstały już zmarszczki czy wisząca skóra, by zredukować ich widoczność.
Obecnie najczęściej wykorzystuje się tę substancję do walki z tzw. lwią zmarszczką. Z tego powodu botoks czoło to popularny zabieg, który zostanie opisany jako pierwszy.
Botoks lwia zmarszczka
Pionowe bruzdy między brwiami są nazywane lwią zmarszczką, gdyż nadają obliczu groźnego wyrazu. Powstają w wyniku częstego mrużenia oczu i marszczenia brwi, które towarzyszą rozgniewaniu czy niezadowoleniu. Botoks czoło rozluźnia mięsień zwany corrugator supercilii, dzięki czemu „wygładza” pionowe zmarszczki.
Botoks czoła skutki uboczne: zabieg przeprowadzony przez niewykwalifikowanego lekarza może doprowadzić do czasowej asymetrii brwi, zwanej efektem Mefisto. Bywa to szczególnie widoczne przy robieniu zdziwionej miny.
Podniesienie brwi botoksem
Produkcja kolagenu i elastyny odpowiadających za napięcie i jędrność skóry zwalnia już po 25. roku życia. Tam, gdzie ta skóra jest cieńsza widać to szybciej niż w innych miejscach. Wiotkie, opadające powieki nadają twarzy zmęczonego i smutnego wyrazu, a podniesienie brwi botoksem jest jednym z dostępnych rozwiązań.
Botox miejsca wstrzyknięć: dla uzyskania efektu podniesionych brwi najczęściej ostrzykuje się mięśnie czołowy i skroniowy, chociaż kwalifikacją i sporządzeniem indywidualnego planu zabiegowego zajmuje się lekarz.
Botoks na kurze łapki
Siatka zmarszczek biegnąca od zewnętrznego kącika oka powstaje w wyniku częstego uśmiechu i mrużenia oczu. Trudno byłoby zachować kamienną twarz przez cały czas, więc botoks na kurze łapki pozwala uniknąć powstawania lub pogłębiania nieestetycznych bruzd. Aby to osiągnąć, za pomocą zastrzyku rozluźnia się mięsień okrężny oka.
Botoks lwia zmarszczka, kurze łapki czy podniesienie brwi to zabiegi przeprowadzane na górnej części twarzy. Jakie zabiegi wykonuje się w niższych partiach?
Zmarszczki marionetki botoks
Pionowe bruzdy biegnące od kącików ust w dół są nazywane zmarszczkami marionetki ze względu na podobieństwo do starych, drewnianych lalek. Botoks na twarz zaaplikowany w okolicach żuchwy pozwala osłabić mięśnie odpowiadające za „ciągnięcie” ust ku dołowi.
Na zmarszczki marionetki botoks musi być podany przez lekarza doskonale znającego anatomię ludzkiego ciała, by uzyskany efekt nie był sztuczny i umożliwiał naturalną ekspresję.
Kwas hialuronowy a botoks usta
Pełne usta wpisują się we współczesny kanon piękna, jednak kształt i objętość warg jest kwestią indywidualną i w przeciwieństwie do zmarszczek mimicznych, nie ma się na to zupełnie żadnego wpływu. Aby poprawić swój wygląd, można rozważyć tzw. botox lip flip. To zabieg polegający na optycznym powiększeniu warg poprzez iniekcje w mięsień okrężny ust.
Kwas hialuronowy a botoks: w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, który wstrzykuje się w usta w celu zwiększenia ich objętości, botox lip flip ma je tylko nieco unieść, „podciągając” czerwień wargową.
Botoks usta nie tylko modeluje ich kształt, ale także może być wykorzystany w walce z tzw. zmarszczkami palacza. To pionowe bruzdy biegnące wokół warg, będące skutkiem częstego układania ust w dziubek. Robi się to m.in. podczas palenia papierosów, skąd wzięła się nazwa zmarszczek. Ich także można się pozbyć, umiejętnie ostrzykując mięsień okrężny ust.
Botoks efekty medyczne – na jakie schorzenia pomaga zabieg?
Jak widać, botoks na twarz ma wiele różnych zastosowań, od eliminowania zmarszczek, aż po modelowanie, np. ust czy brwi. Historia preparatu przytoczona na początku artykułu pokazuje jednak, że medycyna estetyczna to nie jedyna gałąź, która czerpie z niego korzyści. W PerfectLift można liczyć nie tylko na poprawę wyglądu z wykorzystaniem botoksu, ale także na pomoc ze schorzeniami takimi jak bruksizm, nadpotliwość czy migreny.
Botoks na migrenę
Bóle migrenowe z przodu/tyłu głowy lub po bokach mogą być wywołane przez wiele różnych czynników, m.in. nadmierne napięcie mięśniowe. Podczas kwalifikacji lekarskiej specjalista ocenia, które mięśnie wymagają rozluźnienia i ostrzykuje je toksyną botulinową. Botoks na migrenę najczęściej jest aplikowany w mięśnie czoła, szyi lub skroni.
Bruksizm, czyli mimowolny nawyk zaciskania szczęki i zgrzytania zębami, może wynikać m.in. ze stresu, wad zgryzu czy ubytków w uzębieniu. Aby się go pozbyć, lekarz lokalizuje najbardziej napięte mięśnie żwaczy i aplikuje tam toksynę botulinową. Zastosowany na bruksizm botoks rozluźnia szczękę i na jakiś czas eliminuje dokuczliwy problem.
Problemy z nadmiernym poceniem mogą być wrodzone (genetyczne) lub nabyte, np. wskutek choroby czy dużego stresu. Zaaplikowanie toksyny botulinowej w problematyczne miejsca blokuje nerwy odpowiadające za zaopatrywanie gruczołów potowych. Zastosowany w ten sposób botoks efekty przynosi w ciągu kilku dni, więc nie należy panikować, jeśli rezultaty nie są odczuwalne tuż po zabiegu.
Botox zalecenia po zabiegu – co wolno, a czego nie wolno?
Żeby botoks (w celach medycznych czy estetycznych) przyniósł oczekiwane rezultaty, kluczowy jest nie tylko sposób zaaplikowania go, ale także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Trzeba więc wiedzieć, jak spać po botoksie, czego unikać oraz przez jak długi czas na siebie uważać.
Bez względu na to, jakiemu problemowi miał zaradzić dany zabieg, zalecenia po botoksie są zazwyczaj bardzo zbliżone. Wykorzystuje się w nich bowiem tę samą substancję. O czym należy pamiętać, żeby nie narażać się na powikłania po botoksie i cieszyć się jak najdłuższym działaniem preparatu?
Botox zalecenia po zabiegu [lista]:
- W dzień zabiegu należy ograniczyć stosowanie kosmetyków do minimum – makijaż, peelingi, czy mocniejsze środki do mycia twarzy są bardzo niewskazane.
- Jak spać po botoksie, to tylko po upłynięciu minimum 4 godzin. Substancja musi bowiem odpowiednio „ułożyć się” pod skórą, a w czasie snu można nieświadomie ucisnąć ją poduszką. Bardzo odradza się też masowanie twarzy oraz pochylanie głowy.
- Przez minimum dobę należy zrezygnować z aktywności fizycznej, a często zaleca się nawet dwa dni. Do ćwiczeń trzeba powracać stopniowo, zaczynając od lekkich, a kończąc do standardowych treningach po około 7 dniach.
- Jedną, a najlepiej dwie doby powinna też trwać wstrzemięźliwość od alkoholu. Powoduje on bowiem skok ciśnienia krwi, które może wpływać na toksynę botulinową. Z tego samego powodu należy unikać latania samolotem w tym czasie.
- Najdłużej, bo aż przez 2 tygodnie, wskazana jest rezygnacja z sauny czy solarium. Skraca to bowiem działanie toksyny botulinowej. Chcąc cieszyć się uzyskanymi efektami jak najdłużej, warto mieć na uwadze otrzymane zalecenia po botoksie.
Po każdym zabiegu sporządzana jest indywidualna lista zaleceń pozabiegowych, a lekarz odpowiada na wszelkie pytania dotyczące tego, co wolno a czego nie wolno po otrzymaniu zastrzyku/ów z toksyną botulinową.
Przed zabiegiem przeprowadzana jest natomiast konsultacja i kwalifikacja lekarska, podczas której specjalista ocenia, czy botoks jest bezpieczny i wskazany dla danego pacjenta. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jak przebiega zabieg z botoksem w 3 krokach?
Średni czas trwania zabiegu to 15 minut, chociaż może być on dłuższy lub krótszy w zależności od problemu, z jakim przychodzi pacjent. Wizytę można opisać w 5 krokach:
Krok 1: Kwalifikacja lekarska
Każdą wizytę rozpoczyna wspomniana wcześniej kwalifikacja, podczas której lekarz dobiera odpowiednią dawkę i miejsca wstrzyknięć na podstawie szczegółowego wywiadu i oceny stanu skóry. Specjalista określa też, czy botox przeciwwskazania nie uniemożliwiają wykonania zabiegu. Jeśli tak, to proponuje alternatywną metodę, która da zbliżone efekty, albo zaleca przełożenie wizyty na późniejszy termin, kiedy będzie można bezpiecznie podać zastrzyk. Co uniemożliwia wykonanie zabiegu?
Botox przeciwwskazania:
- ciąża lub karmienie piersią,
- choroby nerwowo-mięśniowe,
- ostra alergia albo nadwrażliwość na preparat,
- zażywanie cyklosporyny, aminoglikozydy czy D-penicylaminy.
W przypadku ciąży, laktacji czy nieprzewlekłej choroby da się poczekać i ustalić późniejszą, bezpieczniejszą datę zabiegu. W przypadku alergii raczej nie ma takiej możliwości i trzeba zrezygnować z zabiegu. Specjalista zazwyczaj proponuje alternatywne rozwiązanie, z którego można skorzystać, chcąc osiągnąć oczekiwane efekty.
Krok 2: Botoks cennik, czyli określenie kosztów
Podczas kwalifikacji specjalista określa też dokładnie, ile kosztuje botoks na twarz (lub inne miejsce). Stawki są bowiem ustalane indywidualnie, na podstawie liczby potrzebnych dawek preparatu. Transparentność cenowa jest w PerfectLift bardzo ważna.
Krok 3: Wstrzykiwanie botoksu
Następnie przychodzi czas na część właściwą, czyli iniekcję/e z botoksu, którym może towarzyszyć uczucie delikatnego szczypania. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, więc z reguły nie ma konieczności stosowania kremu znieczulającego. Cieniutka igła jest wprowadzana w dokładnie określone miejsce i działa tylko na wybrany mięsień, nie zaburzając pracy pozostałych.
Botoks efekty: pierwsze zaczynają być widoczne po około 3-5 dniach, jednak na pełne rezultaty trzeba poczekać od 10 do 14 dni. Średni czas działania toksyny botulinowej wynosi 4 miesiące, chociaż w zależności od rodzaju zabiegu i indywidualnych predyspozycji pacjenta, efekty mogą utrzymywać się 3-6 miesięcy.
Żeby zachować uzyskane rezultaty, niezbędne są powtórki według indywidualnych wskazań lekarza. Otrzymuje się je po zabiegu, podobnie jak wspomniane wcześniej zalecenia po botoksie.
Jakie mogą być powikłania po botoksie?
Każdy zabieg jest obarczony pewnym ryzykiem działań niepożądanych, dlatego warto poznać wszystkie możliwe skutki uboczne botoksu:
- podrażnienie w miejscu wkłucia – rumień, swędzenie, mrowienie;
- drobne zasinienie w miejscu wkłucia;
- ból głowy;
- opadanie brwi i/lub powiek (botoks czoła skutki uboczne).
Występowanie (lub nie) działań niepożądanych w pewnym stopniu zależy od pacjenta, jednak można minimalizować ryzyko niemal do zera, wybierając profesjonalną klinikę (np. PerfectLift) i przestrzegając zaleceń pozabiegowych. Poważne skutki uboczne botoksu mogą pojawić się wskutek zatajenia informacji o przeciwwskazaniach, dlatego trzeba być bezwzględnie szczerym podczas kwalifikacji.
Kiedy wiadomo już, co to jest botoks, jak można go stosować i jak przebiega zabieg, warto poruszyć ostatnią, bardzo ważną kwestię – botoks cena. Jak prezentuje się oferta klinik medycyny estetycznej PerfectLift?
Jak umówić się na wizytę w PerfectLift?
Żeby umówić się na wizytę w PerfectLift, wystarczy kliknąć któryś z przycisków „Wybierz termin zabiegu”, wybrać klinikę oraz datę i godzinę, a następnie uzupełnić rubryki o wymagane dane. To zdecydowanie szybsze i łatwiejsze rozwiązanie niż tradycyjna, telefoniczna rejestracja.
Nasze kliniki znajdziesz:
- w Krakowie przy ul. Wrocławskiej 53D (na parterze),
- w Kielcach przy ul. Żytniej 14A (na 1. piętrze).
Serdecznie zapraszamy na zabieg!
FAQ - często zadawane pytania
Czy warto robić botoks na twarz?
Botoks zapobiega powstawaniu zmarszczek i redukuje te, które już istnieją. Może być też wykorzystany do wymodelowania ust czy brwi. Ma więc szerokie spektrum zastosowań, które przemawiają za wykonaniem zabiegu – oczywiście jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań.
Ile trzyma botox za pierwszym razem?
Rezultaty mogą być widoczne przez 3-6 miesięcy, jednak średni czas to 4 miesiące. Trzeba pamiętać, że botoks za pierwszym razem z reguły utrzymuje się krócej niż ten zaaplikowany po raz kolejny.
Jakie są skutki uboczne botoksu?
Dość częste po iniekcji są dolegliwości takie jak rumień, swędzenie czy lekkie zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Są one delikatne i ustępują samoistnie. Po zabiegu wykonanym przez niewykwalifikowanego lekarza mogą pojawić się bóle głowy czy opadające/asymatryczne brwi i/lub powieki. W PerfectLift pracuje jednak doświadczony personel, który w pełni zadba o Twój wygląd i bezpieczeństwo.
W jakim wieku pierwszy botoks?
Decyzja o pierwszym zabiegu botoksem jest indywidualna i w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. Ogólnie rzecz biorąc, procesy starzenia rozpoczynają się już po 25. roku życia, a iniekcje mogą być stosowane nie tylko naprawczo, ale i profilaktycznie. Wszystko zależy więc od kondycji i wyglądu Twojej skóry.