Dla mężczyzn Dla kobiet Kosmetologia Na twarz

Jakie są rodzaje peelingów chemicznych i jak działają?

Jakie korzyści daje peeling chemiczny?

| 2024-06-12 (ostatnia aktualizacja: 2025-04-07)
Aby odmłodzić skórę twarzy, szyi i dekoltu nie trzeba poddawać się inwazyjnym zabiegom z użyciem skalpela, a nawet igieł. Innowacyjne peelingi chemiczne dostępne w PerfectLift zapewniają głęboką stymulację i odżywienie, a także redukcję przebarwień i blizn bez zbytniego naruszania powierzchni skóry właściwej.

Co to jest peeling chemiczny?

Peelingi chemiczne zyskują na popularności dzięki wyjątkowym efektom widocznym na skórze. To sprawdzony sposób na poprawę jej kondycji i przywrócenie młodzieńczego blasku. A zatem co to jest peeling chemiczny?

Zabieg z wykorzystaniem peelingu w medycynie estetycznej polega na aplikacji specjalnie dobranego koktajlu na skórę wymagającą regeneracji. Kurację przeprowadza się nie tylko na cerze – możliwy jest również peeling chemiczny do skóry głowy, na dekolt, szyję oraz dłonie. Mieszanka odpowiednich kwasów, witamin i minerałów działa silnie stymulująco i rewitalizująco na skórę, pozostawiając ją odżywioną i odmłodzoną.

To świetny sposób na wyeliminowanie różnego rodzaju niedoskonałości i defektów – skóra po peelingu chemicznym jest pozbawiona widocznych blizn i przebarwień. Może być wykonywany cyklicznie lub traktowany jako odżywienie od czasu do czasu.

Czy rodzaje peelingów chemicznych wpływają na efekty?

Głównym zadaniem peelingów jest stymulacja poszczególnych warstw skóry do odbudowy i regeneracji. Składniki koktajlu mają za zadanie dokładnie oczyścić i wygładzić skórę, redukując zwiotczenia i przywracając naturalne rozświetlenie. Warto wiedzieć, że nawet bardzo głęboki peeling chemiczny nie powoduje silnego złuszczania skóry ani piekącego zaczerwienienia.

Rodzaje peelingów chemicznych dostępne w PerfectLift to PQ Age Evolution, Biorepeel CL6 oraz peeling SMART DNA – kuracja z kwasem ferulowym.

PQ Age Evolution, choć nie jest to typowy peeling salicylowy czy peeling glikolowy, to ma w swoim składzie TCA (kwas trójchlorooctowy) redukujący zaskórniki, przebarwienia i blizny, kwas kojowy o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym oraz kwas migdałowy, który rozjaśnia i ujędrnia skórę.

Biorepeel CL6 to kuracja z kwasem trójchlorooctowym. I choć to również nie jest peeling glikolowy ani ścisły peeling salicylowy, ma bardzo skuteczne działanie dzięki zawartym Taka mieszanka działa biorewitalizująco: wyrównuje koloryt i pobudza komórki do regeneracji.

Zmagasz się z problemami skórnymi?

Peeling chemiczny może Ci pomóc

Peeling chemiczny ma wiele różnych zastosowań, od nawilżenia skóry, przez wyrównanie kolorytu, aż po likwidację zmarszczek i zwiotczeń.
Podczas indywidualnej kwalifikacji do zabiegu dobiera się peeling chemiczny dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Peelingi chemiczne docierają na różne głębokości skóry, w zależności od liczby zaaplikowanych warstw.
Wielokierunkowe działanie. Wnikliwa kwalifikacja. Mała inwazyjność.

Intensywność działania peelingu zależy od mocy zawartego kwasu i jego stężenia, czasu jego położenia na skórze oraz liczby zaaplikowanych warstw. Pod tym względem wyróżniamy także:

  • powierzchniowy peeling, który działa wyłącznie w obrębie naskórka,
  • średnio głęboki peeling, oddziałujący na górne warstwy skóry właściwej,
  • głęboki peeling chemiczny, czyli najmocniejszy peeling chemiczny stymulujący głębsze warstwy skóry właściwej.

Sama mieszanka jest dobierana indywidualnie, w zależności od typu skóry oraz problemu i stopnia jego złożoności. W optymalnym wyborze koktajlu pomaga kosmetolog.

Najmocniejszy peeling chemiczny nie dla każdego
Najintensywniejsze działanie wykazuje głęboki peeling chemiczny, ze względu na jego przenikanie do głębszych warstw skóry. Jednak nie dla wszystkich będzie to dobre rozwiązanie. W przypadku skóry wrażliwej już średnio głęboki peeling może wykazywać bardzo silną aktywność. W związku z tym typ skóry jest jedną z wytycznych przy wyborze preparatu.

Jakie są wskazania do peelingów chemicznych?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25. roku życia, kiedy zmniejsza się produkcja m.in. kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie skóry. Już wtedy można rozważyć skorzystanie z tego rodzaju zabiegu. 

Jednak wskazania do peelingów chemicznych nie dotyczą jedynie redukcji widocznych oznak starzenia się. Kuracja ta może być wykonywana w każdym wieku, o każdej porze roku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Wskazania do peelingów chemicznych:

  • przebarwienia,
  • niejednolity koloryt,
  • zmarszczki i rozstępy,
  • występowanie łojotoku,
  • nierówna struktura skóry,
  • wiotka i odwodniona skóra,
  • potrzeba biorewitalizacji skóry,
  • blizny (np. potrądzikowe czy po ospie),
  • utracona jędrność skóry w obrębie szyi i dekoltu.

Zabieg z wykorzystaniem peelingu świetnie sprawdzi się w przypadku widocznych oznak fotostarzenia się skóry i utraty jej elastyczności. To doskonały sposób na przywrócenie odpowiedniej grubości, gęstości i dobrej kondycji.

Czy istnieją przeciwwskazania do peelingu chemicznego?

Choć peeling to bezpieczny sposób regeneracji skóry, istnieją pewne ograniczenia, na skutek których zabieg nie tylko może nie przynieść oczekiwanych efektów, ale negatywnie wpłynąć na wygląd i kondycję skóry, a także na zdrowie.

Przeciwwskazania do peelingu chemicznego:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • aktywna opryszczka,
  • wypryski i stany zapalne skóry,
  • alergia na któryś ze składników peelingu.

Aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, zabieg poprzedza konsultacja z kosmetologiem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek ograniczenia, specjalista może wskazać leczenie alternatywne. Przykładowo, w przypadku wystąpienia alergii na któryś ze składników substancji wykorzystywanej przy peelingu, innym zabiegiem działającym rewitalizująco na skórę jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym.

Jak krok po kroku przebiega peeling chemiczny twarzy, szyi i dekoltu?

Zabieg, jak już wspomniano, rozpoczyna się szczegółową konsultacją z kosmetologiem. Podczas niej zostaje omówiony problem skórny. Wyklucza się również przeciwwskazania i dobiera najlepszy peeling chemiczny na rozstępy, trądzik, zmarszczki czy inne niedoskonałości, w zależności od potrzeb pacjenta.

Krokiem drugim jest demakijaż i dokładne oczyszczenie skóry. W ten sposób jest ona przygotowana do dalszych procedur.

Krok trzeci to nałożenie warstwy peelingu na skórę. Potrzeba kilku lub kilkunastu minut, aby zawarte w nim aktywne składniki zaczęły oddziaływać. W tym czasie kosmetolog monitoruje wpływ koktajlu na skórę.

Następny krok obejmuje wmasowanie kolejnych warstw peelingu. W sumie w czasie jednej sesji peeling jest wmasowywany warstwowo czterokrotnie.

Zabieg kończy krok piąty, czyli oczyszczenie skóry z resztek peelingu i nałożenie nawilżającego produktu do pielęgnacji, aby wspomóc regenerację.

Cała kuracja trwa od 30 do 40 minut.

{zdaniem-lekarza|Niewątpliwą zaletą peelingów chemicznych jest ich niewielka inwazyjność i bezbolesność, w porównaniu do innych metod rewitalizacji skóry, przy których konieczne jest użycie igieł czy kaniuli. Peeling nie pozostawia żadnych strupków ani śladów na skórze – jest bezpieczny i wysoce skuteczny. To doskonały wybór dla współcześnie zabieganych, którzy szukają efektywnej formy, by utrzymać kondycję skóry, bez konieczności długiego okresu rekonwalescencji.}

Jakie są efekty peelingu chemicznego?

Na pierwsze rezultaty zabiegu nie trzeba długo czekać. Skóra po peelingu chemicznym od razu jest wyraźnie odżywiona i oczyszczona. Kolejne efekty peelingu chemicznego pojawiają się szybko i są niemal natychmiast zauważalne.

Odmłodzenie i rewitalizacja – peeling chemiczny twarzy

Skóra po peelingu chemicznym wygląda na młodszą nawet o kilka lat. Oznaki zmęczenia i upływających lat są wyraźnie zminimalizowane, a nawet całkowicie zniwelowane. Walczący z nadmiernym wydzielaniem sebum skutecznie pozbędą się tego kłopotu, a borykających się z obwisłą skórą ucieszy jej prawidłowe napięcie, uniesienie i uelastycznienie. Peeling chemiczny twarzy dodatkowo nawilża cerę i pozostawia ją rozświetloną.

Jednolity kolor – peeling chemiczny na przebarwienia

Nieestetyczne plamy – pozapalne czy też barwnikowe – wpływają negatywnie na ogólny wygląd skóry i pozbawiają ją jednolitego koloru. Zastosowany peeling chemiczny na przebarwienia eliminuje je, poprawiając i wyrównując koloryt skóry.

Wygładzenie – peeling chemiczny na blizny

Widoczność defektów na twarzy czy dekolcie w formie blizn potrądzikowych czy też innego pochodzenia zostaje zmniejszona do minimum, a nawet całkowicie wyeliminowana na skutek działania odpowiednich substancji. Peeling chemiczny na blizny skutecznie pomaga zwalczyć ten problem, dodatkowo wygładzając skórę i wyrównując jej strukturę.

Redukcja niedoskonałości – peeling chemiczny na trądzik

Peeling nie tylko redukuje skutki trądziku, ale też świetnie radzi sobie z tym aktualnie występującym na skórze problemem. Substancja wykorzystywana w zabiegu działa oczyszczająco i antybakteryjnie. Dzięki temu peeling chemiczny na trądzik skutecznie zwalcza tę uciążliwość i zmniejsza ryzyko wystąpienia późniejszych blizn.

Oczyszczenie – peeling chemiczny do skóry głowy

Zastosowany peeling chemiczny do skóry głowy usuwa martwy naskórek. Dodatkowo przeciwdziała problemom skórnym, np. łupieżowi. Oczyszczenie skóry głowy regeneruje i pobudza komórki do pracy, co ma wpływ na poprawę kondycji włosów.

Ujędrnienie skóry – peeling chemiczny na rozstępy

Zastosowanie odpowiedniego kwasu na skórę z defektami w postaci rozstępów stymuluje jej przebudowę i dodatkowo wygładza. Peeling chemiczny na rozstępy, a także zmarszczki czy nieestetycznie linie to doskonała metoda na zmniejszenie widoczności tych niedoskonałości. W wielu przypadkach możliwe jest nawet ich całkowite wyeliminowanie.

Łączone zabiegi
W PerfectLift możliwe jest połączenie różnych zabiegów, aby uzyskać jak najlepszy efekt rewitalizacji skóry. Przykładowo, peeling chemiczny może być łączony z mezoterapią mikroigłową.

Jak często robić peeling chemiczny, dla długich rezultatów?

Efekty peelingu chemicznego są szerokie i różnorodne i w dużej mierze zależą od obszaru skóry poddanego kuracji. Choć rezultaty widać już po jednym zabiegu, rekomenduje się jego powtarzanie, aby uzyskać optymalny efekt. A zatem jak często robić peeling chemiczny?

Zalecane jest przyjęcie 4-5 kuracji w odstępach co 10 dni. Ostatecznie zależy to od konkretnego problemu, dlatego liczba zabiegów jest ustalana indywidualnie podczas konsultacji z kosmetologiem.

Czy są zalecenia po peelingu chemicznym?

Choć zabieg nie należy do inwazyjnych, a okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, warto stosować zalecenia po peelingu chemicznym, aby uniknąć ewentualnych powikłań i przedłużyć trwałość efektów.

Przede wszystkim, należy zrezygnować z basenu, sauny i solarium w pierwszych dniach. Jeśli to możliwe, najlepiej unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne.

Jeśli skóra zacznie się złuszczać, warto wiedzieć, że jest to naturalny etap jej regeneracji. W takim wypadku nie należy ingerować i zdrapywać naskórka, aby nie podrażnić skóry.

Kluczem do szybkiej i skutecznej regeneracji jest również odpowiednia pielęgnacja i jej nawilżenie. W tym celu warto zastosować odpowiednie kremy, np. wskazane przez kosmetologa.


Naszą klinikę medycyny estetycznej wyróżnia indywidualne podejście do pacjenta i troska o jego komfort i bezpieczeństwo przy jednoczesnym zapewnieniu efektu odmłodzonej i odżywionej skóry. Stawiamy na nowoczesne rozwiązania i innowacyjne metody. Peeling chemiczny w PerfectLift to prosta droga do idealnej skóry. Skorzystaj z zabiegów w naszej klinice!

Zastanawiasz się nad peelingiem chemicznym?

Zabieg możesz wykonać w PerfectLift!
Wybierz termin wizyty
Czytaj więcej: