Czym jest makijaż permanentny i komu jest zalecany?
To coś podobnego do tatuażu, z tą różnicą, że pigmenty do makijażu permanentnego są aplikowane na granicę naskórka i skóry właściwej, a nie do głębszych tkanek. Dzięki temu uzyskany efekt jest odwacalny i nie zostaje na całe życie. To ważne, bo rysy twarzy oraz trendy ulegają szybszym lub wolniejszym zmianom – sztandarowym przykładem są cieniutkie, „wiecznie zdziwione” brwi z lat 90.
Chcąc co dzień podkreślać swoje naturalne piękno, ale nie mając na to zbyt wiele czasu ani zapału, warto rozważyć makijaż permanentny. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią make-up, ale są uczulone na wiele różnych kosmetyków.
Jakie są przeciwwskazania do makijażu permanentnego?
Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, makijaż permanentny oczu i ust ma zarówno wskazania (wymienione wyżej) jak i przeciwwskazania, które uniemożliwiają bezpieczne wykonanie usługi. Są to:
- łuszczyca,
- ciąża i/lub karmienie piersią,
- infekcja w obrębie obszaru zabiegowego (np. opryszczka),
- przyjmowanie leków sterydowych lub rozrzedzających krew,
- świeżo podany wypełniacz (jeśli wykonuje się makijaż permanentny ust).
Aby zabieg przebiegł pomyślnie i bez komplikacji, a uzyskane efekty były satysfakcjonujące, należy wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania do makijażu permanentnego. Wywiad z pacjentem jest więc naprawdę wnikliwy, a na pytania warto odpowiadać szczerze i wyczerpująco.
Jak wykonuje się makijaż permanentny krok po kroku?
Bez względu na wybrany obszar zabiegowy, procedura makijażu permanentnego przebiega w podobny sposób. Jak?
- Kwalifikacja do zabiegu – wykluczanie przeciwwskazań i ocena, które pigmenty do makijażu permanentnego będą odpowiednie dla danego typu urody.
- Rysunek wstępny – jego celem jest upewnienie się, że makijaż permanentny kreski górnej, brwi czy ust w pełni podoba się pacjentowi.
- Znieczulenie obszaru zabiegowego – mikropigmentacja jest wykonywana na niezwykle unerwionych częściach ciała, a więc znieczulenie jest niezbędne, by zminimalizować odczucia bólowe.
- Część właściwa – maszynka do makijażu permanentnego idzie w ruch dopiero kiedy pacjent zatwierdzi rysunek wstępny, a środek znieczulający działa. Zabieg przypomina wykonywanie tatuażu.
- Omówienie zaleceń pozabiegowych – pacjent otrzymuje listę, co wolno, a czego nie wolno robić, by przyspieszyć regenerację skóry.
{zdaniem-lekarza|Makijaż permanentny jest nazywany mikropigmentacją, gdyż tusz aplikuje się na granicę naskórka i skóry właściwej, a nie w głębsze warstwy, jak jest to w przypadku tatuażu. Dostępne okolice zabiegowe to usta i brwi.}
Czas wykonania zabiegu jest kwestią indywidualną, ale warto wiedzieć, że na całość trzeba poświęcić średnio 2 godziny. Mimo że procedura jest podobna we wszystkich obszarach zabiegowych, to wykorzystuje się różne techniki i kolory makijażu permanentnego ust i oczu. Jakie?