Uwaga! Niniejszy tekst opisuje zabiegu zabieg HIFU na twarz. Jeśli interesuje Cię lifting ciała (m.in. szyi, brzucha czy ud) z wykorzystaniem tej metody, kliknij tutaj.
Na czym polega metoda HIFU na twarz i komu jest wskazana?
Ulthera to urządzenie wykorzystujące HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), czyli intensywne impulsy ultradźwiękowe. Są one w stanie przeniknąć do ściśle określonej warstwy skóry i zrobić tam wiele dobrego – pobudzić naturalne procesy odnowy oraz produkcję kolagenu i elastyny, a także obkurczyć nadmiar tkanek. Zabieg HIFU na twarz jest więc idealny na:
- opadnięty owal twarzy,
- „kurze łapki” oraz worki pod oczami,
- nieestetyczne nawisy skórne (np. „chomiki” na policzkach),
- zmarszczki na czole („lwia zmarszczka” lub poprzeczne czoła),
W jakim wieku robić HIFU?
To zabieg dla osób po 30. roku życia, u których oznaki starzenia są już widoczne. W zapobieganiu lub spłycaniu drobnych zmarszczek sprawdzą się inne metody, m.in. botoks czy wypełniacze.
Jako że twarz jest niejako wizytówką człowieka, warto zadbać, by prezentowała się nienagannie. To nie tylko kwestia prezencji, ale także własnego komfortu – zmarszczki i nawisy skórne potrafią odebrać pewność siebie i powodować problemy z samooceną. Nie ma sensu się na nie narażać, jeśli jest dostępna skuteczna metoda HIFU na twarz.
Przeciwwskazania: komu odradza się HIFU na twarz?
Kiedy wiadomo już, w jakim wieku robić HIFU i w czym może to pomóc, warto sprawdzić, kto może, a kto nie może poddać się zabiegowi. Bezpieczeństwo i skuteczność impulsów ultradźwiękowych na organizm człowieka zostały dokładnie zbadane i na podstawie analiz opracowano listę przeciwwskazań. Są to m.in.:
- ciąża i/lub karmienie piersią,
- aktywna choroba nowotworowa,
- uraz/choroba skóry (np. aktywny trądzik),
Podczas specjalistycznej kwalifikacji nie warto zatajać żadnych informacji o swoim stanie zdrowia, przyjmowanych lekach czy przebytych zabiegach (m.in. medycyny estetycznej). Celem wywiadu jest bowiem zapewnienie maksimum bezpieczeństwa – powinno na tym zależeć obu stronom.
Jak przebiega zabieg HIFU na twarz? [3 etapy]
Aby uzyskać efekty zabiegu HIFU na twarz, trzeba przejść przez trzy etapy, z czego dwa pierwsze wykonuje się w gabinecie, a ostatni w 100% leży po stronie pacjenta.
Etap 1: Analiza skóry – czemu służy?
Po kwalifikacji przychodzi czas na wykorzystanie ultrasonografii (USG) w celu sprawdzenia struktury skóry konkretnego pacjenta i dokładne dopasowanie planu zabiegowego. Dla osiągnięcia zadowalających rezultatów niezbędna jest precyzja, a możliwość zajrzenia w głąb skóry bardzo to ułatwia.
Etap 2: Zabieg właściwy – ile trwa i jak przebiega?
Po dokładnych oględzinach skóry specjalista dobiera moc i rozstaw impulsów ultradźwiękowych, a także głębokość, na jaką trzeba je wysłać, by osiągnąć oczekiwany efekt. Kiedy są kierowane płycej, ich celem jest wywołanie mikrouszkodzeń, które pobudzą organizm do produkcji kolagenu i elastyny. To substancje odpowiadające za jędrność i nawilżenie, których z wiekiem jest w organizmie coraz mniej (przez to pojawiają się zmarszczki).
Skierowanie energii do głębszych warstw powoduje obkurczenie tkanek podskórnych poprzez koagulację, czyli ścięcie się za pomocą wysokiej temperatury. To one tworzą nieestetyczne nawisy, a ultradźwięk pozwala się ich pozbyć bez użycia skalpela. Dzięki temu twarz nabiera młodzieńczej ostrości i poprawia się jej owal.
{zdaniem-lekarza|Ulthera HIFU prowadzi do naturalnego liftingu i poprawy struktury skóry, bez konieczności interwencji chirurgicznej, aplikowania nici czy stosowania wypełniaczy.}
Cały zabieg HIFU na twarz trwa średnio od 30 do 60 minut i nie wywołuje większego dyskomfortu. Osoby obawiające się, czy po HIFU boli twarz, mogą na godzinę przed wizytą zażyć środek przeciwbólowy, taki jak np. paracetamol.
Ważne jest, żeby lek nie był przeciwzapalny, bo celem ultradźwięków jest właśnie wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, stymulującego naturalne procesy odnowy.
Etap 3: Zalecenia pozabiegowe – co wolno, a czego nie wolno?
Z gabinetu pacjent wychodzi z listą zaleceń, których przestrzeganie ma na celu zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych. To od pacjenta w dużej mierze zależy, czy po HIFU boli twarz, jest zarumieniona lub delikatnie obrzęknięta. Chociaż wymienione dolegliwości ustępują samoistnie po około 2 tygodniach, lepiej się nie narażać, przestrzegając poniższych zasad:
- nie dotykaj twarzy i unikaj mocnej mimiki przez 6-12 godzin,
- zrezygnuj z treningu przez pierwsze 24 godziny po zabiegu,
- nie trzyj i nie masuj twarzy przez 48 godzin od wyjścia z gabinetu,
- unikaj przegrzewania ciała i pikantnych potraw, a także nie używaj kosmetyków drażniących (np. z alkoholem) i złuszczających przez około tydzień,
- nie zażywaj leków przeciwzapalnych przez około miesiąc; chcąc uśmierzyć ból (np. miesiączkowy), wybierz paracetamol.
Nowoczesna metoda HIFU na twarz jest o tyle korzystna, że nie wymaga rygorystycznej rekonwalescencji – wymienione wyżej zasady nie zakłócają bowiem specjalnie codziennego funkcjonowania. Uzyskane efekty są natomiast spektakularne.
Jakie są efekty zabiegu HIFU na twarz i ile się utrzymują?
Dużą zaletą tej metody jest to, że około 1/5 docelowych rezultatów jest widoczna bezpośrednio po zabiegu. To duża dawka satysfakcji, która narasta wraz z upływem czasu – przez następne 2-3 miesiące efekty zabiegu HIFU na twarz stają się coraz bardziej widoczne. To zasługa pobudzonej produkcji kolagenu w skórze, która może trwać do 90 dni.
Rezultaty w postaci odmłodzonej, wyraźnie zarysowanej i wygładzonej twarzy, utrzymują się przez minimum 18 miesięcy. A to wszystko za sprawą jednorazowej sesji!
Zważywszy na to, jak trwałe zabieg daje efekty po pojedynczej sesji, jest to dobra inwestycja w swoje samopoczucie i wygląd. Serdecznie zapraszamy!