Dla mężczyzn Dla kobiet Medycyna estetyczna Na twarz

Sprawdź, jak frakcyjna fala radiowa wpłynie na Twoją skórę!

Co da Ci frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa?

| 2024-06-21 (ostatnia aktualizacja: 2025-04-07)
Fale radiowe są wykorzystywane nie tylko w łączności, ale także w medycynie estetycznej – ich potencjał wykorzystuje się do poprawy napięcia i gęstości skóry, usuwania blizn i rozstępów czy Ta wszechstronność sprawia, że frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa jest cenionym zabiegiem. Sprawdź, na czym polega!

Czym jest radiofrekwencja frakcyjna i komu się ją zaleca?

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg wykorzystujący mikronakłucia oraz energię fal radiowych do odmładzania skóry. Stymulacja głębszych warstw daje zdecydowanie lepsze i trwalsze efekty niż środki stosowane zewnętrznie, takie jak kremy czy nawet peelingi. Frakcyjna fala radiowa stymuluje naturalne procesy regeneracyjne, pozwalając pozbyć się następujących problemów:

  • rozstępy
  • zmarszczki,
  • rozszerzone pory,
  • nieestetyczne nawisy skórne,
  • blizny (głównie potrądzikowe).

Należy pamiętać, że o tym, czy radiofrekwencja jest skuteczna i bezpieczna dla danego pacjenta, decyduje kilka istotnych czynników. W określonych przypadkach odradza się ten zabieg i ewentualnie proponuje się dostępne alternatywy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji?

O tym, czy radiofrekwencja frakcyjna może być wykonana u konkretnego pacjenta, decyduje lekarz po wnikliwym badaniu i wywiadzie z pacjentem. Do przeciwwskazań zalicza się:

  • aktywny nowotwór,
  • ciąża i/lub karmienie piersią,
  • implanty elektryczne (np. ślimakowe),
  • urazy i infekcje skóry w miejscu zabiegowym (np. trądzik, łuszczyca).

Radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny
Frakcyjna fala radiowa może zaburzać pracę wszczepionych w ciało urządzeń elektrycznych, takich jak m.in. rozrusznik serca. Alternatywą dla osób posiadających implanty jest laser frakcyjny CO2. Sprawdź: lasery w kosmetologii.

Żeby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, nie wystarczy wybrać profesjonalnej kliniki, takiej jak PerfectLift. Kluczowe jest też sumienne podejście do kwalifikacji – szczere i wyczerpujące odpowiadanie na pytania specjalisty. Jeśli podczas wywiadu nie stwierdzi się przeciwwskazań, można przystąpić do zabiegu. Jak on przebiega?

Zabieg krok po kroku: jaki efekt wywołuje radiofrekwencja?

Po kwalifikacji, podczas której wyklucza się przeciwwskazania i opracowuje indywidualny plan zabiegowy (m.in. co ile można robić RF i ile sesji potrzeba), przychodzi czas na przygotowanie skóry. Nakłada się na nią specjalny krem znieczulający, który ma na celu wyeliminować dyskomfort związany z nakłuciami.

Następnie specjalista wybiera parametry, tj. głębokość penetracji, która może wynosić od 0,3 do 1,5 mm. Po zaprogramowaniu maszyny w odpowiedni sposób, metodycznie przykłada głowicę do skóry i wykonuję serię mikronakłuć, przez które „sączona jest” frakcyjna fala radiowa. Energia podgrzewa tkanki, powodując ich obkurczenie, poprawiając ukrwienie i dotlenienie oraz stymulując naturalne procesy regeneracyjne skóry (m.in. produkcję kolagenu i elastyny).

Rozważasz zabieg na twarz lub ciało?

Radiofrekwencja frakcyjna to odpowiedni wybór!

Już po 24-48 godzinach delikatne zaczerwienieni i obrzęk znika, a pacjent może cieszyć się efektami radiofrekwencji.
Nakłucia powodują siateczkę mikrouszkodzeń, a to pobudza intensywne, naturalne procesy odnowy skóry.
Fale radiowe polepszają ukrwienie i dotlenienie, a także obkurczają tkanki, poprawiając jędrność skóry.
Nowoczesny zabieg. Szerokie spektrum działania. Doświadczony personel.

{zdaniem-lekarza|Radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny działają na podobnej zasadzie (nakłucia + energia radiowa/laserowa), z tym że RF dociera głębiej i daje efekt liftingu, ale nie powoduje złuszczania naskórka.}

Cały zabieg trwa średnio 40-60 minut. Jaki efekt wywołuje radiofrekwencja i kiedy można się go spodziewać?

Ile zabiegów RF jest potrzebnych?

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa efekty o największej i najtrwalszej widoczności przynosi po zalecanej serii zabiegów, których jest średnio od 4 do 6, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry.

Co ile można robić RF?

Zabiegi wykonuje się co 4 tygodnie, w zależności od indywidualnych czynników, takich jak tempo regeneracji skóry.

Jak długo goi się twarz po radiofrekwencji?

Przez pierwsze 24-48 godzin po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, tkliwa i lekko obrzęknięta. To normalna reakcja na kontrolowany stan zapalny, który został wywołany w celu głębokiej regeneracji.

Po jakim czasie widać efekty po radiofrekwencji?

Chociaż frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa efekty daje po serii zabiegów, to pierwsze widoczne oznaki poprawy wyglądu i kondycji skóry można zobaczyć po ustąpieniu wymienionych wyżej dolegliwości, czyli już po 24-48 godzinach.

Co wolno, a czego nie wolno po radiofrekwencji?

Kiedy wiadomo już, jak wygląda zabieg oraz po jakim czasie widać efekty po radiofrekwencji, warto zapoznać się z zalecaniami pozabiegowymi. Są one przedstawiane na wizycie, a dodatkowo pacjent otrzymuje całą listę wytycznych, by nie zapomnieć, czego nie wolno po radiofrekwencji. Ważne jest:

  • odpowiednie nawodnienie (minimum 2 litry wody dziennie),
  • fotoprotekcja: ochrona przed słońcem (najlepiej SPF 50) i unikanie solarium,
  • rezygnacja z intensywnych ćwiczeń przez około tydzień po zabiegu,
  • stosowanie wskazanych środków pielęgnacyjnych według zaleceń specjalisty,
  • unikanie basenów z mocno chlorowaną wodą, kosmetyków z alkoholem i innych czynników drażniących i wysuszających skórę.

Przestrzeganie (lub nie) wymienionych wyżej zasad decyduje, jak długo goi się twarz po radiofrekwencji oraz jak skuteczny będzie zabieg. By wyciągnąć z niego jak najwięcej, warto więc stosować się do zaleceń.


Wybór profesjonalnej kliniki ma duży wpływ na to, czy radiofrekwencja jest skuteczna. Dla gwarancji uzyskania efektu liftingu, zwężenia porów, redukcji blizn czy rozstępów (nawet starych), warto zgłosić się do PerfectLift. Serdecznie zapraszamy!

Radiofrekwencja frakcyjna działa na wiele problemów

Przekonaj się, jak może Ci pomóc
Zapisz się na zabieg
Czytaj więcej: